SOSYOLOJİ DÜNYASI

umrandan uygarlığa

 • Yazı boyutunu yükselt
 • Varsayılan yazı boyutu
 • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Sosyoloji Haberleri Sosyoloji Haberleri
Sosyoloji Haberleri

ODTÜ SOSYOLOJİ GÜNLERİ

E-posta Yazdır

10. GELENEKSEL ODTÜ SOSYOLOJİ GÜNLERİ SUNUM ÖZETLERİNİZİ BEKLİYOR

"Kent" üstbaşlığıyla ilişkili sunum ve atölye özetlerinizi 15 Ocak 2014'e kadar Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız adresine gönderebilirsiniz.

ODTÜ SOSYOLOJİ GÜNLERİ

 • Etkinlik ücretsizdir. ODTÜ dışından gelecek arkadaşların kampüse girebilmesi için davetiye edinmeleri gerekmektedir. Davetiyeleri etkinlik yaklaştıkça duyuracağımız yerlerden temin edebilirsiniz.
 • Sunumlar 20 dakikadır. Powerpoint kullanma, video gösterme imkanı vardır.
 • Sunum yapmak için ODTÜ öğrencisi, sosyoloji öğrencisi ya da öğrenci olmak gibi hiçbir koşul yoktur.
 • Şehir dışından gelecek arkadaşları kendi evlerimizde misafir etmeyi planlıyoruz. Yol masraflarınızı maalesef üstlenemiyoruz ancak bağlı bulunduğunuz üniversite ya da kurumdan ödenek ve akademik izin alabilmeniz için etkinliğimize katıldığınıza dair bir faks çekebiliyoruz.
 • Bütün diğer sorularınızı Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız adresine e-posta yoluyla gönderebilirsiniz.


 •  

  Türk Dünyası Sosyologlar Birliği Kurultayı Bişkek’te düzenleniyor

  E-posta Yazdır


  Manas ÜniversitesiTürk dünyasının toplumsal meselelerini bilimsel yönden ortaya koymak ve çözüm yolları bulmak gayesiyle III. Türk Dünyası Sosyologlar Birliği Kurultayı, 21-24 Eylül 2010 tarihleri arasında Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yönetim Başkanlığı’nın himayesinde ve Kırgız Türk Manas Üniversitesi’nde çalışan Türk Uygarlığı Araştırma Merkezi’nin ev sahipliğinde, KTMÜ Cengiz Aytmatov Kampüsü’nde yapılacak.

  Küreselleşme ve Türk Dünyası” adı altında yapılacak olan bu kurultayın ilki Türk Dünyası Sosyologlar Birliği’nin almış olduğu kararla 25-27 Kasım 2005 tarihleri arasında Türkiye’de; ikincisi ise 23-25 Nisan 2008 tarihleri arasında Kazakistan’da gerçekleşmişti. 

  KTMÜ ev sahipliğinde yapılacak olan kurultaya başta Türkiye ve Kırgızistan olmak üzere Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Ukrayna, Hindistan, Güney Afrika, Rusya Federasyonu ve Rusya’ya bağlı Başkurdistan ve Tataristan ile Avrupa Birliği ülkelerinden yaklaşık 200 civarında bilim adamı katılacak.

  Kurultay’da Küreselleşme çağında Türk uygarlığının gelişimi; Türk kimliği; yerel yönetim, sivil toplum ve kültür; Türk dünyası ve toplumunun geleceği gibi konularda bildiriler sunulacak.


  Kaynak: Kabar-Kırgız Ulusal Haber Ajansı

  http://turkkazak.com/site/?p=2617

   

  Doç.Dr.Vehbi Başer'le ÖSS, Tercihler, Balıkesir Sosyoloji Hakkında Mülakat

  E-posta Yazdır

  Balıkesir Üniversitesi

  İsterseniz bu ÖSS olayından başlayalım, siz nasıl değerlendiriyorsunuz ÖSS'yi?

  Vehbi BaşerÖSS, adından anlaşıldığı kadarıyla bir seçme sınavı; ama, aslında bir eleme sınavı. Çünkü, ÖSYM'nin resmi verilerine göre, bu yıl (2006) ÖSS'na 1.510.302 öğrenci girdi. Ama, yuvarlak hesap bir buçuk milyon gence, bu hedefe ulaşmak için ülke olarak tanıdığımız şans nedir, diye soracak olursak, yine resmi rakam, öğrencilerden toplamda ancak 421.397'i bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olacak. Herkes haklı olarak en az 4 yıllık bir lisans programına kayıt yaptırmayı hedefliyordu, ama başvuranlardan sadece 202.998'i bir lisans programına yerleştirilme şansı yakalayabilecek, bu da toplam kontenjanın ancak yarısını (%50,05) oluşturuyor. Yani, üniversiteler, kapısına dayanan gençlerin ancak 13,44'üne bu şansı verebilecekler. Sınavsız geçiş ve diğerleri dahil toplam kontenjan, talebin ancak maalesef % 27,9'unu karşılayabiliyor. Bu da, ÖSS'nin, gerçek anlamda, "kim hangi eğitimi alabilir?" sorusuna cevap veren bir sınav olmadığını, öğrencilerden % 72.1'ini eleyerek yükseköğretim ve toplamda, % 86,56'sını lisans programları dışında bırakırken objektif bir eleme gerçekleştiren bir sistem. 

  Devamını oku...
     

  III. TÜRK DÜNYASI SOSYOLOGLAR BİRLİĞİ KURULTAYI

  E-posta Yazdır

   
  Manas Üniversitesi

  KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ

  III. TÜRK DÜNYASI SOSYOLOGLAR BİRLİĞİ KURULTAYI

  KÜRESELLEŞME VE TÜRK DÜNYASI
  21-24 Eylül 2010, Bişkek-Kırgızistan

  Birinci Duyuru

  Türk dünyasının sosyolojik meselelerini bilimsel yönden ortaya koymak ve çözüm yolları bulmak gayesiyle I. Türk Dünyası Sosyologlar Kurultayı, 25-27 Kasım 2005 tarihleri arasında Kocaeli-Türkiye’de; II. Türk Dünyası Sosyologlar Kurultayı ise Kazakistan Cumhurbaşkanlığının himayesinde 23-25 Nisan 2008 tarihleri arasında Almatı-Kazakistan’da toplanmıştı.

  Kazakistan’da yapılan ikinci kurultayda alınan bir kararla, III. Türk Dünyası Sosyologlar Birliği Kurultayı’nın, 21-24 Eylül 2010 tarihleri arasında “Küreselleşme ve Türk Dünyası” adı altında Türk Dünyası Sosyologlar Birliği ve Kırgızistan Sosyologlar Birliği ile birlikte Kırgızistan’da Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılmasına karar verilmiştir.

  Küreselleşme ve Türk Dünyası” adı altında yapılacak olan bu kurultaya,  küreselleşme çağında Türk uygarlığının gelişimi; Türk kimliği; yerel yönetim, sivil toplum ve kültür; Türk dünyası ve toplumunun geleceği, sosyal antropolojisi, medicina sosyoloji ve tarih sosyolojisi gibi konularda bildiriler sunulması ve bu bildirilerin sosyolojik bir alan araştırmasının ürünü özelliğini göstermesi tercih sebebidir. Kurultaya sunulacak bildiriler, söz konusu konulardaki seksiyonlar içinde yer alacak ve sunum süresi 15 dakikayı geçmeyecektir.

  Kurultaya bir bildiri ile katılacak olanların, 1 Aralık 2009 tarihine kadar ekteki kayıt formunu; 31 Ocak 2009 tarihine kadar ise 300 kelimeyi geçmeyecek şekilde bildiri özetlerini Kurultayın e-mail adreslerine göndermeleri gerekmektedir.

  Kurultayın dili, Türk dünyasını teşkil eden ülkelerin (Türkçe, Kırgızca, Kazakça, Özbekçe, Azerice ve Türkmence gibi) veya bildiri sunacaklarca tercih edilen dillerden biridir. 

  III. Türk Dünyası Sosyologlar Birliği Kurultayı’nda sizleri Bişkek’te Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde görmeyi ümit ediyor, bu vesile ile saygılarımızı sunuyoruz. 

  Düzenleme Kurulu

  E-posta: Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız   

  Tel:  00 996 (312) 49 27 83 (Dahili numara 12 02)
  Fax: 00 996 (312) 49 27 82

   

   

  Ricoeur and Pelikan share Kluge Prize for human sciences

  E-posta Yazdır


  November 29, 2004

  Library of Congress Announces Winners of John W. Kluge Prize for Lifetime Achievement in the Humanities and Social Sciences

  Jaroslav Pelikan  Paul Ricoeur

  Librarian of Congress James H. Billington announced today the award of the second John W. Kluge Prize for Lifetime Achievement in the Human Sciences to Jaroslav Pelikan of New Haven, Conn., and Paul Ricoeur of Paris, France. Billington will present the shared award at a formal ceremony at the Library of Congress at Dec. 8, in the Coolidge Auditorium of the Thomas Jefferson Building, 10 First St. S.E., Washington, D.C.

  The Kluge Prize of 1 million dollars is given for lifetime achievement in the humanities and social sciences - areas of scholarship for which there are no Nobel Prizes. These disciplines include anthropology, criticism in the arts and literature, history, linguistics, philosophy, political science, psychology, religion and sociology. Nominators for the prize were asked to recommend preeminent scholars in any of these or other closely related fields whose work was recognized as outstanding by their peers.

  Devamını oku...
   
  AKADEMİK

  SOSYOLOJİ YAYINLARI